Wspólnik spółki jawnej skorzysta z ulgi na robotyzację
Gdy spółka jawna ponosi koszty uzyskania przychodów na robotyzację, każdy wspólnik może skorzystać z ulgi i odliczyć iloczyn kwoty stanowiącej 50 proc. tych kosztów oraz przysługującego mu udziału w zysku spółki.
Krytykowany powszechnie Polski Ład ma także swoje jasne strony – wprowadził przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. ulga na robotyzację, której celem jest zachęcenie polskich przedsiębiorców do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej. Ulga polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 50 proc. wysokości kosztów. Ulga została wprowadzona na pięć lat i obejmuje wydatki, które będą poniesione na robotyzację w latach 2022–2026, czyli po raz pierwszy można było z niej skorzystać w rozliczeniu za rok 2022. Regulację dotyczącą ulgi na robotyzację zawiera dodany do ustawy o PIT art. 52jb (a do ustawy o CIT – art. 38eb).
Koszty uzyskania przychodów
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się m.in.: koszty nabycia fabrycznie nowych robotów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta